Lábatlan, Köszörűkő-bánya

Objektum neve: Lábatlan, Köszörűkő-bánya
GPS: 47.744603, 18.504858 http://maps.google.com/maps?q=47.744603,18.504858
Leírás: A Búzás-hegy ÉNy oldalban lévő felhagyott bánya felső-kréta korú konglomerátum, homokkő rétegeket tár fel, mely a Lábatlani Homokkő Formáció Köszörűkőbányai Konglomerátum Tagozatát képezi.
Megközelítés: Nyergesújfalu felől (10. sz. főút) a cementgyár mellett bekanyarodó Óvoda utca, Dózsa Gy. út, Tulipán (volt Ságvári) utca, majd onnan a Szabadság utca, amely a bányához vezet.
Természetvédelmi kezelő: Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Tulajdonos:
Védettség: Natura 2000 terület

Egy sikertörténet Lábatlanból

A Lábatlani Búzás-hegy oldalában található Köszörűkő-bánya hazánk egyik földtani alapszelvénye, amely üledékföldtani és ősföldrajzi szempontból egyaránt nemzetközi jelentőségű. Az Országos Alapszelvény program keretében az 1970-80-as években tudományos kutatás zajlott a területen és akkor lehetőség nyílt a felhagyott bánya megtisztítására, így a hazai és külföldi szakemberek, illetve a nagyközönség egyaránt zavartalanul látogathatták a területet. Az anyagi források későbbi elapadása folytán a további karbantartó munkákra már nem volt lehetőség, a bányaudvart és környékét birtokba vette a természet, és sajnos egyre több szemét borította el a környéket. 2011-ben két lelkes lokálpatrióta Bodrogi Ferenc és Kókai Gyöngyi, illetve a Lábatlani Borostyán Baráti Kör Varga Gyuláné vezetésével elhatározta, hogy a bányaudvarból a patak mentén induló utat és környékét megtisztítja, és kikapcsolódásra alkalmas parkot hoz létre. Szerencsére a bánya akkori tulajdonosa, a Holcim Hungária Zrt. a csapat mellé állt, és az évek során munkagépeivel segítette rendbe tenni a területet.

A Köszörűkő-bányához kapcsolódó csaknem 800 méter hosszan megtisztított út mellé a lelkes csapat fákat ültetett, és azóta is folyamatosan szépíti és fejleszti az út környékét. A Búzás-hegyi ösvény helyi összefogással készült kis tűzrakó helyekkel, pihenő padokkal, ismeretterjesztő táblákkal, hintával, mászókával, és az ösvény végén kis mesterséges tóval várja Lábatlan lakosait és a távolabbról érkezőket. Már harmadik éve itt tartják a városi majálist, 2017. évben a vidám programokon több mint kétszázan vettek részt.

2015-ben a területet bekapcsolták a Natura 2000 hálózatba. Kezelője, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóság a bányát újra megtisztította, és interaktív ismeretterjesztő táblák segítségével mutatja be a terület történetét.