Hogyan működik?
Védett, és védelem alatt még nem álló földtudományi természeti értékek örökbefogadása
A Magyarhoni Földtani Társulat kezdeményezése
Kezdeményezés
A Magyarhoni Földtani Társulat újszerű kezdeményezést kíván elindítani. Lehetővé kívánjuk tenni helyi közösségek, társadalmi szervezetek, tanulói csoportok számára, hogy egy-egy nyilvántartásba vett földtudományi jellegű egyedi természeti értéket örökbe fogadjanak.
Az örökbefogadás jelképes és nem más, mint nyilvános felelősségvállalás, mellyel az örökbefogadó kinyilvánítja, hogy az adott földtudományi természeti érték a számára jelentőséggel bír, és ennek megóvása érdekében kész tenni valamilyen módon. Az örökbefogadók az objektum tulajdonosával, vagyon, illetve természetvédelmi kezelőjével együttműködve határozzák meg a vállalt feladatokat (takarítási, karbantartási, felújítási munkák stb.) és a vállalás időtartamát.
A kezdeményezés célja
Védett, vagy védelem alatt még nem álló földtudományi természeti értékek, földtani alapszelvények, képződmények és vízfakadási helyek megismertetése a helyi közösségekkel; a közösségek bevonása a nemzeti park igazgatóságok, geoparkok, naturparkok természetvédelmi tevékenységébe; helyi közösségépítés, a természeti környezet megóvására irányuló felelősségvállalás erősítése. Értéket teremtő együttműködő szabadidős tevékenység megvalósítása, környezettudatos szemlélet és magatartásformák kialakítása.
Célcsoport
Örökbefogadók lehetnek helyi közösségek, pl. társadalmi szervezetek, nyugdíjasklub, túracsoport, önkormányzat, iskola, szakkör, különböző tanulói csoportok, város-, ill. faluszépítő egyesületek, és egyéb civil szervezetek vagy más jogi személyek, akik a természet értékeinek védelme iránt elkötelezettek.
Az örökbefogadásban együttműködő partnerek
Az örökbefogadás szoros együttműködést igényel az érték tulajdonosa, kezelője, természetvédelmi kezelője, a tájértékeket nyilvántartó nemzeti park igazgatóságok, a területen esetlegesen már működő geopark, naturpark, a természetvédelmi hatóság, a helyi köznevelési intézmények, az örökbefogadó közösség valamint a Magyarhoni Földtani Társulat között, ugyanis a program kidolgozásához, elindításához és hosszú távú fenntartásához valamennyi érdekelt összefogása szükséges.
A program várható eredményei
A programba való bekapcsolódás hozzájárul a helyi, elsősorban földtudományi természeti értékek megismeréséhez, a táji identitás, valamint a táj iránti elkötelezettség és felelősség növekedéséhez, a helyi földtudományi, növény és állatvilágbeli ismeretek bővüléséhez.
A környezeti ismeretekről, készségekről és hajlandóságról készült felmérések azt mutatják, hogy a lakosság értékrendjében fontos szerepet tölt be a környezet, de az egyéni cselekvésben csak ritkán jelenik meg a környezettudatos gondolkodásmód.
Megfigyelhető, hogy a gyermekek és a fiatalok a saját lakóhelyükön fellelhető természeti értékekről nem, vagy csak alig rendelkeznek ismeretekkel. Ugyanakkor családok több száz kilométert utaznak abból a célból, hogy különleges természeti értékeket ismerjenek meg. A táj iránti elkötelezettség, a környezettudatos gondolkodás és viselkedés kialakítása azonban a lokális értékekhez való személyes viszony kialakításával történhet a legkönnyebben.
Célunk, hogy projektünkkel ráirányítsuk minden korosztály figyelmét a helyi élő és élettelen természeti értékekre és megóvásuk jelentőségére, mindezt aktivizáló és élményszerű módon.
A megvalósítás módja
A program megvalósítása az érték kezelője, a Magyarhoni Földtani Társulat és az örökbefogadó helyi közösség közötti három oldalú együttműködés keretében történhet meg. Az együttműködés során mindhárom fél a saját kompetenciájának megfelelő feladatokat vállalja, és tevékenységébe egyéb feleket is bevonhat a közös cél megvalósítása érdekében
Az örökbefogadó közösség felajánlja az örökbe fogadni kívánt földtudományi tájérték terepi karbantartásához szükséges emberi erőforrásait, és részt vállal a Társulat, vagy a terület kezelője által elkészített, az adott objektumra vonatkozó ismeretterjesztő kiadványok helyi terjesztésében. Lehetőség szerint segítséget nyújt az adott objektumhoz kapcsolódó néprajzi, történelmi anyagok felkutatásában.
A Magyarhoni Földtani Társulat az országos program koordinátori feladatait végzi. Ennek keretében
• kidolgozza az örökbefogadás menetét, feltételeit, a bekapcsolódás feltételeit,
• összeállítja és nyilvánossá teszi az örökbe fogadható egyedi földtudományi értékek listáját,
• önálló honlapot hoz létre és működtet (http://foldtaniorokbefogadas.hu), amelynek segítségével ismertté teszi, népszerűsíti a kezdeményezést és bemutatja a már regisztrált örökbefogadókat és az örökbe fogadott természeti értékeket.. A honlapon elhelyezi az együttműködő partnerek weboldalainak linkjeit.
Egyedileg pedig vállalja az adott objektumok ismeretterjesztő szakmai anyagának előkészítését, kiegészítve az örökbefogadó által felkutatott néprajzi, történeti adatokkal, és ezáltal egy komplex ismeretterjesztő anyagot készít, amelyet a helyi közösség rendelkezésére bocsájt, illetve megjelenít a honlapon. Igény szerint esetenként pl. a Föld napjához kapcsolódóan ismeretterjesztő előadást, vezetett bemutatót, interaktív foglalkozást tart az adott objektumnál, illetve foglalkoztató füzetet készít a kisebbek számára.
A tájérték tulajdonosa/kezelője/természetvédelmi kezelője a földtani objektum karbantartási munkálatainak irányítását végzi szakember munkatársa közreműködésével, meghatározza a karbantartás optimális időpontját a helyi biológiai adottságok (növény és állatvilág) figyelembevételével, biztosítja a szükséges szerszámokat, és ügyel a munkával kapcsolatos biztonsági szempontok betartására. Az objektumot bemutató ismeretterjesztő anyag elkészítését segíti az adott földtudományiérték környezetében található egyéb természeti értékek, állat és növényvilág megismertetésével.
A megvalósítás az együttműködő felek egyhangú szándéknyilatkozatának kinyilvánítása után egy közös terepbejárással kezdődik. Ennek alapján kijelölik az örökbefogadással érintett tevékenység pontos területi határait, körvonalazzák a feladatokat, és a tennivalók ütemezését, amelyet egy együttműködési megállapodásban rögzítenek.
Földtudományi tájérték örökbefogadását egyaránt kezdeményezheti a terület tulajdonosa/ kezelője, a helyi közösség képviselője, illetve a Társulat, és mindannyian keresik az adott projektet segítő pályázati erőforrásokat.
Az örökbefogadás dokumentálása
Az örökbefogadás ténye egy oklevél átadásával történik meg, amelyet a tájérték természetvédelmi kezelője és a MFT közösen állít ki az örökbefogadó számára. Az oklevél átadása mellett megtörténik a háromoldalú együttműködési megállapodás megkötése a terület vagyon és természetvédelmi kezelője, a Társulat és az örökbefogadó közösség képviselője aláírásával, amely az adott objektummal kapcsolatos vállalásokat részletezi.
Az örökbefogadás ajánlott időtartama 3 év, amely tetszőlegesen meghosszabbítható.